Poradnik na temat zaburzeń libido

Ze spadkiem libido zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni w różnym wieku. Co zrobić, aby odzyskać wysoki poziom libido i ponownie cieszyć się dawną satysfakcją z uprawiania seksu? Na to oraz wiele innych pytań odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Co warto wiedzieć o libido?

Libido, czyli popęd seksualny, to termin, który po raz pierwszy został użyty przez Zygmunta Freuda. Uznał on, że libido to jeden z rodzajów energii życiowej, czyli energia seksualna. W tej chwili libido w potocznym rozumieniu uważane jest za stopień pobudzenia seksualnego oraz chęć uprawiania seksu. Niskie libido oznacza brak zainteresowania oraz brak przyjemności z uprawiania seksu. Czynników wpływających na obniżenie libido jest bardzo dużo.

Co wpływa na libido?

Istnieje bardzo wiele zróżnicowanych czynników, które mają wpływ na poziom libido. Warto wiedzieć, że na poziom pobudzenia seksualnego możemy wpłynąć poprzez swoje codzienne zachowania i wybory. Na poziom libido wpływają przede wszystkim hormony, takie jak testosteron, estrogen, progesteron, serotonina czy dopamina. Jeżeli stężenie któregoś z tych hormonów jest w organizmie nieprawidłowe, może to skutkować właśnie obniżeniem się poziomu libido. W przypadku kobiet poziom libido jest powiązany w bezpośredni sposób z przebiegiem cyklu menstruacyjnego. Największy popęd seksualny jest odczuwany przez kobiety kilka dni przed owulacją, kiedy mają miejsce tzw. dni płodne. 

Z kolei obniżenie libido następuje w sposób naturalny wtedy, gdy kobieta wkracza w okres menopauzy, gdy w organizmie kobiety znacząco spada poziom  estrogenu. Na poziom libido wpływ ma także poziom stresu oraz traumy z przeszłości. Jeżeli ktoś miał w dzieciństwie bardzo przykre doświadczenia, może to mieć bardzo złe oddziaływanie na jego poziom libido. Trzeba też pamiętać, że choroby takie jak depresja oraz długotrwały stres także mogą wpływać na zanik popędu seksualnego. O popędzie seksualnym decyduje również styl życia. Czynniki wpływające na obniżenie libido to spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz niewielka aktywność fizyczna. Na niskie libido może mieć również wpływ stosowanie wybranych antybiotyków oraz antykoncepcji hormonalnej. Do spadku libido przyczyniają się również niektóre choroby, np. anemia.

Co zrobić, by podwyższyć libido?

Jeżeli uważamy, że z naszym popędem seksualnym coś jest nie tak, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza. Tylko specjalista jest w stanie postawić dokładną diagnozę na temat przyczyn stanu, w którym się znaleźliśmy. Zazwyczaj obniżone libido ma charakter przejściowy i wynika ze stresu, niewielkiej ilości snu oraz ogólnego przemęczenia organizmu. Jeżeli zadbamy o to, aby mniej się stresować oraz lepiej się wysypiać, z pewnością zauważymy poprawę w swojej sprawności seksualnej. 

Jednocześnie należy porzucić używki takie jak alkohol czy papierosy oraz zadbać o większą aktywność fizyczną. W odzyskiwaniu sprawności seksualnej niezwykle ważna jest także zdrowa, zbilansowana dieta. W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw i owoców. Warto również jeść jak najwięcej afrodyzjaków, takich jak ostrygi czy krewetki. Świetnymi afrodyzjakami są przyprawy, takie jak cynamon, kurkuma, wanilia czy gałka muszkatołowa. Warto także dokładnie sprawdzić, czy leki, które aktualnie przyjmujemy, nie mają wpływu na libido. Jeżeli mimo wprowadzonych zmian w stylu życia nie pojawi się poprawa w popędzie seksualnym, koniecznie należy udać się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *