Kiedy należy udać się na wizytę do seksuologa?

Seksuolog to specjalista od spraw intymnych, którego pomoc może okazać się nieoceniona, jeżeli para boryka się z jakimiś sporymi problemami w sprawach łóżkowych. Do seksuologów udają się również panowie, którzy borykają się z problemem niskiej potencji bądź przedwczesnej ejakulacji. 

Seksuolog – kim jest i czym się zajmuje?

Seksuolog to lekarz, który jest specjalistą z dziedziny seksuologii. Jest to jedna z dziedzin interdyscyplinarnych, ponieważ na sprawność człowieka w sferze seksualnej mają zarówno czynniki fizyczne jak i psychiczne. Seksuolodzy mogą jednocześnie specjalizować się w urologii, psychiatrii lub ginekologii. Seksuolodzy powinni posiadać jak najszerszą wiedzę, aby móc pomóc przybyłym pacjentom w rozwiązaniu ich problemu. Problemy w sferze seksualnej mogą wynikać z różnych chorób towarzyszących, np. miażdżyca czy nadciśnienie. Istnieje również ryzyko wystąpienia trudności ze współżyciem, gdy przyczyna tkwi w ludzkiej psychice.

Kiedy należy udać się na wizytę do seksuologa?

Brak radości z odbywania stosunków seksualnych może wiązać się także pogorszeniem relacji pomiędzy partnerami, wzrostem napięcia. Wszystko to może bardzo mocno odbić się także na psychice oraz ogólnym stanie zdrowia partnerów. Jeżeli ludzie tworzący związek zdają sobie sprawę z tego, że w łóżku nie wszystko jest po ich myśli, jak najszybciej powinni udać się do seksuologa. Im szybciej zostanie zdiagnozowany problem oraz im szybciej wprowadzona zostanie terapia, tym mniejsze jest ryzyko, iż spowoduje to rozpad związku. Do seksuologa ludzie udają się, gdy towarzyszą im zaburzenia lub zaniki erekcji, są uzależnieni od seksu, mają spore zaburzenia libido, nie mogą odbywać stosunków seksualnych z powodu pochwicy bądź borykają się ze zjawiskiem tzw. przedwczesnego wytrysku. Zdarza się, że do tego specjalisty wybierają się również pacjenci, którzy nie potrafią dokładnie określić swoich preferencji seksualnych bądź po prostu uważają, że ich życie erotyczne jest całkowicie odmienne od tego, które prowadzą inni. Pomoc u seksuologa mogą także uzyskać osoby, które planują pierwsze współżycie. 

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Niektórzy obawiają się wizyty u seksuologa, ponieważ rozmowa o sferze seksu jest dla nich powodem do wstydu. Warto jednak postarać się powstrzymać te obawy. Dzięki wprowadzonej przez seksuologa terapii można przecież stosunkowo szybko odzyskać dawną radość z odbywania stosunków seksualnych. Wiele osób uważa, że wizyta u seksuologa jest bardzo krępująca. To nieprawda. Podstawą wizyty u seksuologa jest przede wszystkim bardzo dokładny wywiad. Lekarz będzie chciał po prostu dowiedzieć się, jaka jest specyfika problemu, z którym się do niego zgłosiliśmy. Oprócz tego, specjalista z pewnością będzie chciał dowiedzieć się nieco więcej na temat naszego ogólnego stanu zdrowia, przebytych w przeszłości oraz aktualnych chorób czy stosowanych leków. Jest to niezbędne do tego, aby lekarz mógł ustalić, czy któryś z tych elementów nie ma wpływu na jakość życia seksualnego. Dopiero wtedy, gdy przeprowadzony zostanie wnikliwy wywiad, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu jakiś dodatkowych badań. 

Koszt wizyty u seksuologa

Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy seksuologa. W takim przypadku najpierw musimy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu uzyskania stosownego skierowania. Następnie umawiamy się u wybranego specjalisty, który przyjmuje pacjentów na NFZ. Jeżeli zależy nam na tym, aby lekarz przyjął nas jak najszybciej, możemy również wybrać wizytę prywatną. Jej koszt wynosi od 100 do 200 złotych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *