Jak właściwie wyrażać swoje uczucia w związku?

Właściwe komunikowanie swoich emocji w związku jest niezwykle istotne. Dzięki temu nasze relacje z partnerem są prawidłowe. Niestety, komunikowanie w relacji nie zawsze jest łatwe. Może to sprawiać wiele kłopotów i trudności. W dzisiejszym artykule doradzamy, jak wyrażać swoje uczucie w związku. 

Komunikowanie emocji – jak się tego nauczyć?

Zdarza się, iż jesteśmy tak zdenerwowani, że nie jesteśmy wydusić z siebie ani jednego słowa. Porozumiewanie się z partnerem w różnych okolicznościach życiowych może być prawdziwym problemem. W sytuacjach kryzysowych pomaga umiejętność komunikowania emocji. Niektórym może wydawać się, iż rozmawianie o emocjach jest proste. Niestety, nie jest to takie łatwe. Są ludzie, którzy zamiast słuchać, wolą nieustannie mówić. Nie obchodzi ich zdanie innych, ponieważ uważają iż wszystko wiedzą lepiej. Zasady komunikacji są im obce. Czasem zdarza się, iż trudności w komunikowaniu się z partnerem są przejściowe. Zachęcamy, aby bez względu na to, jak duże trudności spotykają nas w związku, zawsze próbować dojść do porozumienia poprzez spokojną i rzeczową rozmowę. Umiejętność panowania nad sobą oraz odpowiednie komunikowanie swoich emocji jest naprawdę bardzo istotne.

Dlaczego komunikowanie emocji jest tak ważne?

Komunikowanie emocji to jedna z najważniejszych umiejętności, która przydaje się zwłaszcza wśród par. Komunikacja emocjonalna ma dobroczynny wpływ dla relacji pomiędzy partnerami. Dzięki odpowiedniemu komunikowaniu swoich emocji, partnerzy znacznie rzadziej popadają w nieporozumienia. Odpowiednia komunikacja pozwala na to, aby każda ze stron w jasny i czytelny sposób komunikowała swoje potrzeby. W ten sposób nie dochodzi do niedomówień czy wątpliwości. Obie połówki wiedzą “na czym stoją”. Kolejna korzyść wynikająca z umiejętnego komunikowania emocji to większa empatia. Osoba obdarzona zdolnością do komunikowania swoich emocji umie wczuć się w sytuację swojego rozmówcy oraz w jego potrzeby. Dodatkowo, komunikowanie emocji pozwala poprawić samopoczucie oraz lepiej wyrażać swoje uczucia.

Zaufanie i szacunek to podstawa komunikowania emocji

Skuteczne komunikowanie emocji powinno być oparte przede wszystkim na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Taka komunikacja powinna obfitować w empatyczne, spontaniczne uśmiechy, przyjazne spojrzenia oraz potakiwanie głową. Na wszystkie te sposoby pokazujemy swojemu rozmówcy, iż jest dla nas ważny oraz interesują nas jego wypowiedzi i bolączki. W komunikowaniu emocji nie wolno zapominać o tym, aby nawiązywać kontakt wzrokowy. W ten sposób udowadniamy rozmówcy, iż jesteśmy w stu procentach skupieni na tym, co chce nam przekazać.

Empatia

Empatia to jedna z najważniejszych umiejętności, która jest niezbędna w komunikowaniu emocji. Dzięki empatii jesteśmy w stanie postawić się w sytuacji innej osoby. Ważne jest to, aby jednocześnie nie zarazić się czyimiś emocjami. Jeżeli ktoś jest bardzo smutny i zmaga się z depresją, nie oznacza to, iż powinniśmy z tą osobą również całymi dniami się umartwiać. Chodzi jedynie o umiejętność odczytywania oraz domyślania się, co w danym momencie odczuwa dana osoba. W ten sposób uzyskamy wiedzę, jak powinniśmy w konkretnym momencie się zachować, aby nie wywołać u niej przykrości. Aby stać się osobą empatyczną, należy umieć obserwować oraz słuchać swojego współrozmówcę. Wiele gestów może nam powiedzieć o aktualnej kondycji naszego rozmówcy, np. jego ton głosu. Umiejętność czytania między wierszami oraz taktowne okazywanie współczucia to jeden z najważniejszych wyróżników osoby, która potrafi komunikować się emocjonalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *