16.06.2013 NA WŁASNYCH ZASADACH. DZIAŁAMY - NIE GRAMY! - UFA poleca
16_06_nawlasnychzasadach_grafika_miniW najbliższy weekend w stolicy odbędą się Kongres Kobiet, Parada Równości i Kongres Polskiej Lewicy. Czego nam brakuje w tych wydarzeniach? W niedzielę 16.06.2013 spróbujmy wspólnie odpowiedzieć na to pytanie.

Na każdym kroku dostrzegamy połączone i przecinające się opresje w stosunku do kobiet, osób nieheteronormatywnych, osób pokrzywdzonych przez przemoc strukturalną – pozbawionych bezpieczeństwa socjalnego ze względu na brak stabilnego zatrudnienia czy bezpieczeństwa mieszkaniowego. Popieramy walkę z tymi wykluczeniami i angażujemy się  w nią grupowo i indywidualnie, we własnym imieniu. To właśnie my – kobiety, osoby nieheteronormatywne, pracownicy/ce zagrożone zwolnieniami ze względu na cięcia budżetowe, osoby pracujące na umowach śmieciowych, osoby bez pracy, lokatorki i lokatorzy żyjący z groźbą eksmisji, imigranci i imigrantki.

Widzimy też, że te opresje są związane z kapitalizmem i że krytyka obecnego porządku musi być też krytyką państwa neoliberalnego. Naszą walkę widzimy jako wspólny czyn wielu grup i środowisk, w solidarności z ruchami zagranicznymi.

Spotykamy się w jednej przestrzeni, żeby podzielić się doświadczeniami, poznać inne, ale bliskie nam perspektywy, znaleźć punkty wspólne, wytyczyć drogi przyszłego działania. Chcemy razem zbudować kawałek lepszego świata. “Na własnych zasadach. Działamy – nie gramy!”.


Kiedy: niedziela, 16.06.2013, 14.00-23.00

Gdzie: Warszawa, miejsce podamy w niedzielę rano. Dla osób bez dostępu do internetu: informację o miejscu uzyskacie też w niedzielę w cafe Tygrys, ul. Chmielna 10.

Info: nawlasnychzasadach.wordpress.com [pełny program poniżej], https://www.facebook.com/events/346020008860389

Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 884677396

***
Na początek wyobraź sobie (a może wcale nie musisz…), że pracujesz za grosze w supermarkecie, jesteś kobietą i lesbijką. Chcesz walczyć o swoje prawa, a właściwie to inaczej się nie da, bo dłużej nie wytrzymasz: próbujesz się utrzymać za nędzną pensję, w miejscu pracy jesteś molestowana, a do tego zastraszają Cię sąsiedzi-homofobi (choć i tak dobrze, że jeszcze masz gdzie mieszkać – Twoją siedemdziesięcioletnią chorą ciocię właśnie wyrzucono ze zreprywatyzowanej kamienicy).

Czytasz informację o Kongresie Kobiet. W programie trochę ciekawych rzeczy: jest i o lesbijkach, i o przemocy wobec kobiet. Ale nie czujesz się zaproszona, bo na Kongres zaprasza Henryka Bochniarz, ta sama, która kilka dni wcześniej przekonywała Cię w gazecie, że umowa-zlecenie, na podstawie której jesteś zatrudniona, jest dla Ciebie dobra.

Potem widzisz plakat Parady Równości. Może byś poszła… niech w tym wszystkim przynajmniej czasem będzie wesoło i kolorowo! Ale najpierw wkurza Cię, że informacje o Paradzie skupiają się na gejach, a o lesbijkach jak zwykle cicho, a potem okazuje się, że wstęp na imprezę po Paradzie kosztuje aż 15 zł. Czujesz się zbyt biedna na homoseksualizm.

Na koniec słyszysz o Kongresie Polskiej Lewicy. Weźmie w nim udział kilka organizacji, które cenisz. Może choć tam usłyszysz coś ciekawego, co nie tylko Cię na chwilę zabawi, ale i pozwoli poszukać jakiegoś rozwiązania tej upadlającej sytuacji? Możliwe, ale nie chcesz tego sprawdzać. Będzie się pewnie mówiło tylko o Polakach, a ty przecież przyjechałaś z Ukrainy. Śmiejesz się w duchu z tego „lewicowego” patriotyzmu. Nie chcesz też iść na Stadion Narodowy, na którym odbędzie się Kongres, i legitymizować tego ogromnego wydatku polskich władz: za pieniądze włożone w tę budowę można by rozwiązać problem przedszkoli w całej Polsce. Nie akceptujesz, że organizatorzy wyłożyli ogromną kasę na wynajem Stadionu. Nie chcesz słuchać Millera-seksisty. W głowie pojawia ci się wizja pikniku z piwem, kiełbasą i poklepywaniem po pupach koleżanek z partii, czyli mówiąc wprost – stosowaniem wobec nich przemocy seksualnej. Nie chcesz sprawdzać, czy tak właśnie będzie. Czujesz, że wypadłaś z gry. Czujesz, że nie chcesz dłużej grać w cudze gierki.

***
program

14.00-23.00 filmy/wystawa/spotkania/dyskusje/gra/voku/koncert

14.00-15.00 WolnaKuchnia – obiad dla wszystkich!

od 14.00 wystawa “Powstanie z gruzów”
Czy zawodowi kamienicznicy, przejmujący dziś za darmo tysiące domów, mają prawo mówić o przywracaniu „historycznej sprawiedliwości”? Jako światowy wyjątek, powojenna Warszawa dosłownie powstała z ruin wysiłkiem mieszkańców/nek tego i innych miast, pracujących często za darmo w zamian za obietnicę życia i mieszkania w mieście bez gruzów. Odbudowa zrujnowanej wojną Warszawy pochłaniała połowę budżetu całego kraju w pierwszych powojennych latach. Wiele stołecznych budynków wzniesiono na nowo dosłownie kosztem innych miast, z materiałów im odbieranych – w samym 1950 roku do stolicy powędrowały 163 miliony zabytkowych cegieł z Wrocławia, zebranych przez specjalne brygady wyburzeniowe. Poszczególne wersje historii niejednokrotnie służyły uzasadnianiu dominacji i płynących z niej zysków. Oddajemy historię Warszawy w ręce jej prawdziwych właścicieli: mieszkańców i mieszkanek tego miasta, wyrzucanych dziś z domów, za które rodzice zapłacili własnym potem.

od 14.00 gra “Na własnych zasadach?”
Tragikomiczna gra, w której czasem zbierasz tylko ujemne punkty. Przekonaj się, jak rozmaite osoby funkcjonują w systemie, na którego powstanie nie miały wpływu. Zobacz, czy i jaki mają wybór. Zagraj w życie i spróbuj wygrać.

15.00 [sala A] “Specjalne Strefy Wyzysku” – film i dyskusja z reżyserką na temat warunków pracy oraz strategii oporu w fabrykach Specjalnych Stref Ekonomicznych
Autorki filmu powracają do końca lat 80., kiedy w Polsce rozpoczęła się transformacja ustrojowa. Ważną rolę w tych procesach odegrała kwestia zadłużenia PRLu i pozyskanie nowych kredytów na sfinansowanie reform ustrojowych. Zachodnie rządy, banki i międzynarodowe korporacje postawiły wówczas szereg warunków, w tym likwidację wielkich zakładów pracy zwłaszcza w przemyśle ciężkim. Terapia szokowa spowodowała wzrost bezrobocia i ubóstwa. Od 1989 do 2011 liczba miejsc pracy zmniejszyła się prawie o 6 mln. Wysokie bezrobocie, represyjna polityka socjalna i niepewne formy zatrudnienia zmusiły masy ludzi do pracy w najgorszych warunkach lub do emigracji. Zmiany te w szczególności dotknęły kobiet z nisko i średnio-dochodowych gospodarstw domowych.
Dokument – w oparciu o wywiady z pracownicami i pracownikami – ujawnia przyczyny, jakie skłoniły ich do przystąpienia do strajku w jednej ze Specjalnych Stref Ekonomicznych w 2012 roku.

15.00 [sala B] Po co komu związki partnerskie? Dyskusje wokół manifestu >Nie chcemy się żenić, chcemy się pieprzyć!< – spotkanie z Marzen z wrocławskiego kolektywu Q Alternatywie

16.00 [sala B] Anarchia relacyjna – w stronę nowego paradygmatu relacji między osobami ludzkimi, wszystkimi istotami i całym światem” – rozmowę inicjuje Furja (UFA)

17.00 [sala A] “Lekarze w służbie mroku” – film (2013 USA)
Udział lekarzy i psychologów w torturach wojny z terrorem jest wyjątkowo aktualny w związku z trwającym – i przemilczanym w polskich mediach – strajkiem głodowym w Guantanamo. Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy  wiedzą, iż w archipelagu tajnych więzień CIA rozmieszczonych po świecie – zapewne także w Polsce, w Starych Kiejkutach – obchodzono się z więźniami w podobny sposób. Jeszcze mniej osób wie, iż lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i wykonywaniu tych tortur. Zamiast stanąć w obronie więźniów, przeistoczyli się we wspólników kata, starannie rejestrując efekty różnych tortur i utrzymując więźniów przy życiu wyłącznie po to, aby można było im dalej zadawać cierpienia.
Film Marthy Davis – pracującej na co dzień jako psycholożka kliniczna – nie epatuje torturami, jak to robi np. amerykańska produkcja fabularna “Wróg nr 1”. Są one wyłącznie inscenizowane, w sposób o wiele łagodniejszy niż ich wersja rzeczywista.

17.00 [sala B] „Queer, czyli społeczne_i inaczej” – miniwykład i dyskusja nad tekstami – prowadzą Tomek Sikora i Martyński
Chcemy wystąpić przeciwko kilku dość powszechnym przekonaniom dotyczącym teorii i praktyki kłir. W naszym ujęciu kłir jest projektem radykalnie otwartym na poszukiwaniu realnej zmiany relacji społecznych, w szczególności zaś jest krytyką nie tylko – co oczywiste – (neo)konserwatywnych konceptualicji wspólnoty/tradycji/narodu, ale także (modernizacyjnego) liberalnego i neoliberalnego języka politycznego, który obecnie zdominował myślenie o polityczności w ogóle.
+ dyskusja nad tekstami – do ściągnięcia stąd http://subwersytet.wordpress.com/2013/06/11/czytelnia/
[hasło podajemy na priv: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ]

18.00 [sala B] „Antykapitalizm w sposobie działania” – spotkanie z Tamarą i Karoliną z krakowskiego kolektywu Kikimora
Dziewczyny opowiedzą o tym, jak działają jako grupa anarchofeministyczna i queerowa, jak budują grupę w oparciu o niehierarchiczne zasady, jak nie udaje się zdziałać tak wiele, ile by chciały, i dlaczego to nie ma znaczenia. Odpowiedzą też na pytania, dlaczego nie ma ich na Kongresie Kobiet i gdzie chciałyby być.

18.15 [sala A] “Tortury CIA w Polsce: udział władz, wytwarzanie zgody, obojętność” – dyskusja
Udział wezmą prawnicy/czki i działaczki/cze centrum praw konstytucyjnych w USA, zajmujący się sprawą więźniów CIA, strajkujących dziś w Guantanamo.

19.00 [sala B] “Syria: wojna domowa, wojna klasowa – odpowiedź lewicy w Europie” – rozmowa z Magdą Qandil i działaczami syryjskimi

20.00 [sala B] “Reprywatyzacja, strajki czynszowe i walki o prawo do dachu nad głową w Warszawie” – otwarte spotkanie z grupami lokatorskimi i skłoterskimi z Wwy (WSL, KOL, Syrena)

21.00 koncert
Szczepan Kopyt (solo) kawałki z nowego płytomiku www.kopytkowalski.pl
Marburg Live dźwięk/wizualizacje www.marburg.bandcamp.com
 

UFowidoki 2007-2009

 

weź udział!

Reklama
Reklama

bieżące projekty UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

kto do nas puka

Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości 

archiwum projektów UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama