14.02 Nocne Tańce
Nocne Tańce – antyprzemocowy uliczny korowód taneczny
//w ramach światowej inicjatywy One Billion Rising – Powstanie Jednego Miliarda//
14.02.2013, Warszawa
nocnetanceZapraszamy na taneczny korowód ulicami miasta. Chcemy, by było nas widać i słychać – by nagłośnić tabuizowany problem przemocy seksualnej i pokazać miejsca, które wymagają zmiany w ramach walki z przemocą seksualną. Chcemy odzyskać miasto, które na co dzień nie należy do kobiet, tylko do sprawców – bo to oni żyją w nim bez strachu. Chcemy iść ulicami, by pokazać wszechobecność przemocy, która ma miejsce najprawdopodobniej w większości mijanych domów, biur, szkół. Chcemy tańczyć, bo tańcząc rządzimy swoimi ciałami i wyzwalamy energię-synergię.
Start: 20.00, ul. Skorupki 6
Meta: 22.15, Dworzec Centralny
Więcej: www.nocnetance.blogspot.com

Dlaczego?
Raz, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć, siedem, OSIEM. Jedna na osiem kobiet w Polsce doświadczy w swoim życiu gwałtu, a to pewnie i tak zaniżone dane1. Raz, dwa, TRZY. Jedna na trzy doświadczy przemocy fizycznej w rozmaitych jej formach.

Gwałt jest powszechną praktyką, nie jakimś marginalnym zjawiskiem. Idąc przez miasto, mijamy sprawców, kobiety, które zostały zgwałcone, miejsca gwałtu. Sprawcy popełniają gwałty wszędzie – w domach, biurach, szkołach, stosunkowo najrzadziej na ulicy. Ofiara zwykle zna napastnika. Idąc przez miasto, mijamy szkoły, w których chłopcy tresowani są na agresywnych samców, a dziewczynki uczone są, że nieładnie mówić NIE; mijamy bilbordy, traktujące kobiece ciało jako obiekt seksualny, podnoszący sprzedaż; mijamy komendy, na których policjanci nie wierzą ofiarom gwałtów; mijamy domy, w których mężowie gwałcą żony, bo rozłożyć nogi to ich małżeński obowiązek; mijamy biura, w których szefowie gwałcą pracownice, bo czemu nie mieliby wykorzystać ekonomicznej przewagi; idziemy przez ulice, na których przemocy doświadczają kobiety na nich pracujące; wędrujemy pustymi przejściami podziemnymi, w których odgłos kroków za plecami budzi przerażenie; mijamy knajpy, w których każdy może cię zaczepić i dotknąć,bo przecież wchodzątam i pijąc alkohol sama się na to zgadzasz; mijamy dworce – symbol podróży, zaczepek w pustym przedziale, i symbol niewyobrażalnej przemocy doświadczanej ze strony przemytników, pograniczników i od kompanów przez migrantki podczas ich długiej drogi.

Gwałt powinien być w centrum uwagi, a mimo to znajduje się na marginesie – ofiary obarczane są wstydem, winą, stygmatyzowane. O gwałcie się nie mówi.

Wkurza nas powszechność gwałtu. Wkurza nas, że się o nim nie mówi. Wkurza nas, że miasto jest polem bitewnym. Wkurzyło też Eve Ensler, autorkę Monologów Waginy, dlatego na 14.02.2013 wyznaczyła Powstanie Ofiar Gwałtu. Dwa lata temu napisała: "Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej,szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. (…) Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie. Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET"2. W czwartek 14.02.2013 na całym świecie odbędą się wydarzenia pod hasłem One Billion Rising – Powstanie Jednego Miliarda. Ich wspólnym mianownikiem jest taniec.

O Nocnych Tańcach – antyprzemocowych ulicznym korowodzie tanecznym – więcej na www.nocnetance.blogspot.com.

Nocne Tańce – antyprzemocowy uliczny korowód taneczny
Start: 20.00, ul. Skorupki 6
Meta: 22.15, Dworzec Centralny
Więcej: www.nocnetance.blogspot.com
Kontakt: 500 414 573


----
1 Dane m.in.: Gruszczyńska B., Przemoc wobec kobiet w Polsce. Aspekty kryminologiczne, Warszawa,
Wolters Kluwer Polska 2007
2 http://www.feminoteka.pl/readarticle.php?article_id=1129
 

UFowidoki 2007-2009

 

weź udział!

Reklama
Reklama

bieżące projekty UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

kto do nas puka

Naszą witrynę przegląda teraz 99 gości 

archiwum projektów UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama