19.12 godz. 18:00 spotkanie z Tadeuszem W. Świątkiem o kobietach związanych z dzielnicą Wola
19.12 w ramach "Wolskich herstorii" o godzinie 18:00 Tadeusz W. Światek opowie o kobietach związanych z dzielnica Wola, zapraszamy!
Strona tytułowa mego filmu - to ulica Chłodna - serce kulturalnej Woli, którą to arterią dochodzimy do wsi Wielka Wola i w końcu do Woli Przemysłowej. Kobiety Woli - to m.in. odrobina sensacji - spoczywająca na cmentarzu ewangelicko-augsburskim (na ul. Młynarskiej) żona królewskiego introligatora Anna Regina Kileman - pochowana w letargu na skutek błędu w ocenie jej stanu królewskiego lekarza dr. Boecklera. Wreszcie panny Poraj-Biernackie pochodzące z pałacyku przy ul. Wolskiej, córki właściciela wsi Wielka Wola, która dała początek dzisiejszej dzelnicy.  Pierwsze telefonistki z centrali telefonicznej Bella mieszczącej się przy ul. Próżnej, przejęte następnie przez centralę szwedzkiego Cedergrena przy ul. Zielnej; robotnice wolskich fabryk i żony robotników imajstrów tutejszych fabryk; służące i przekupki; panny z fabrykanckich pałaców: Schiele'ówny, Bormannówny i inne, wolszczanki, mieszkanki Woli o różnym statusie społecznym.
Nasz prelegent sam o sobie:
TADEUSZ  WŁADYSŁAW  ŚWIĄTEK

Moje związki z Warszawą sięgają powstania listopadowego, w którym mój pradziad – por. Michał Świątek – wykazał męstwo w walce w Olszynce Grochowskiej za co otrzymał Srebrny Krzyż Virtuti Militari. Ze strony matki, jestem prawnukiem aptekarza ostatniego króla Polski – Krzysztofa Henryka Rode – pochodzącego z Patingen (Król. Hanowerskie). Urodziłem się 15.08.1944 w bombardowanym szpitalu elżbietanek (Reduta Mokotów), z rodzicami przeszedłem przez Dulag 121 w Pruszkowie. Mój ojciec, urzędnik przedwojennego MSW i delegat do Ligi Narodów w Genewie, podczas okupacji był członkiem AK i Delegatury Rządu na Kraj, po wojnie zamęczony w PRL. Chociaż z wykształcenia jestem pedagogiem, ale urzeczony barwnymi losami rodziny zająłem się genealogią rodów warszawskich, przemysłem i handlem oraz zabytkami. Na kanwie mej książki powstał cykl: Saga rodów emitowany w TVP-3 od 1999. Pamiątki rodzinne użyczam muzeom, organizuję też własne wystawy, m.in. w metrze; największa była w BUW: Ewangelicy w dziejach Warszawy (2008), a kolejna, mego współautorstwa: Polacy z wyboru (DSH W-wa-2010), trafiła do Berlina (2011) i Drezna (2012). Razem z zespołem realizuję stronę internetową: Made in Warszawa (od 2009), a to kilka moich publikacji: Rody warszawskie (2007), Konstancin, śladami ludzi i zabytków (2008); Warszawa wielu kultur (2009); Mokotów poprzez wieki (2009); współautor Przewodnika po-Woli (2010); Warszawskiego ruchu społecznikowskiego (2010), Od Sawy do Kamy, czyli warszawski ruch społecznikowski kobiet (2011); Wola – dzielnica wielu kultur (2011) i Królowa Wisła (2012). Moje hobby to turystyka i grafika piórkiem.

 

UFowidoki 2007-2009

 

weź udział!

Reklama
Reklama

bieżące projekty UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

kto do nas puka

Naszą witrynę przegląda teraz 91 gości 

archiwum projektów UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama