22.11. wykład Kasi Czerwonogóry
22.11.(czwartek) godz. 18:00
Na Muranowie straszy – powiadają. Dawna żydowska dzielnica Warszawy kryje pod powierzchnią ulic i podwórek utajone miasto, które odkrywają przed nami między innymi Jacek Leociak, Barbara Engelking czy Beata Chomątowska. W poszukiwaniu śladów przeszłości proponuję wędrówki po miejscach związanych z Żydówkami, które tutaj żyły, uczyły się, pracowały i tworzyły. Dzięki Fundacji Przestrzeń Kobiet z Krakowa, przekonałam się, że miasto, które czasem wydaje się przestrzenią kobietom ni
eprzyjazną – bo na pomnikach stoją głównie żołnierze albo bohaterowie wojenni, w ciemnych uliczkach czają się niebezpieczne typy, a wysokie chodniki utrudniają życie rowerzystkom, matkom z wózkami i mojej babci, której coraz trudniej chodzić – że to miasto można sobie oswajać odkrywając pulsujące w nim życie kobiet. Życie nie honorowane monumentami, nie dostrzegane w szkolnych podręcznikach, ignorowane w wielkich opowieściach o historii. Jego fragmenty poznawałam wraz z uczestniczkami projektu “Nauczycielki, wychowawczynie, działaczki…Dawne i współczesne mieszkanki Muranowa i okolic” w Centrum Kultury Jidysz, od kilku uczę się o nich od pasjonatek i pasjonatów, a także warszawskich Żydówek, które dzieląc się historiami swoich matek, babć i ciotek, dają mi bezcenne poczucie zakorzenienia w tym miejscu, w którym przed wojną mieszkał mój dziadek Mendel. W swojej własnej wyprawie w przeszłość przyglądam się losom tych, które na Muranowie poszukiwały spełnienia między kobiecością a tożsamością żydowską.
Na spotkaniu opowiem nieco o poszczególnych bohaterkach tych opowieści i mam nadzieję porozmawiać o tym po co i jak odkrywać historię warszawskich Żydówek. Zapraszam!

O dawnych i współczesnych mieszkankach Muranowa opowie:
Katarzyna Czerwonogóra – socjolożka, zajmuje się emancypacją kobiet żydowskich w Polsce i Niemczech. Doktorantka w projekcie berlińskiego Centrum Badań Społecznych, obecnie podąża śladami syjonistek: nauczycielki i tłumaczki Pui Rakowskiej oraz ginekolożki i działaczki społecznej Rahel Goitein Straus. Cyklistka.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu WOLSKIE HERSTORIE
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Więcej info: www.wolskieherstorie.wordpress.com
 

UFowidoki 2007-2009

 

weź udział!

Reklama
Reklama

bieżące projekty UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

kto do nas puka

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

archiwum projektów UFY

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama